(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu Zaman Serı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Asalet Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak gene aynı kurumun Dış İlişkiler Doğrucaörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olmuştur. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinden Çocuk Katkısızlığı ve Emrazı Uzmanlığını almıştır. Henüz sonra öğretim görevlisi olarak bilimsel nitelikli yaşantıına kafalamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 yılları ortada Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesinde, 1988-1992 yılları ortada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 yılları ortada da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Heyet Tıp ve Mizaç Bilimleri Terbiye Konseyi Sarrafiyekanlığı, UMEMPS (ılımlı şarki ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) reislik ve umumi sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 yılları ortada Bilkent Üniversitesi Mütevelli Astronomi Üyeliği ve Ser Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 yılları ortada YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 yılından beri Türkiye Milli Pediatri Derneği Yönetim Kurulunda işlev almaktadır. Sarrafiyekanlığını da yapmış evetğu Türkiye Milli Pediatri Derneğinde halen Genel Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri bilirkişiından biri olarak ikrar edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da meydana getirilen seçimde IPA’nın “doğacak yarıyıl kafakanlığına” seçilmiştir.
Bu pozisyonda özen ettiği iki senenin nihayetinde 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA kafakanlığı görevini Kul’li Prof. ErrolAlden’dan çalışarak aktarılma almıştır. Ayrıca Asalet Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Sarrafiyekanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak işlev yapmaktadır.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı:

Etiketler:

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir